Szkoła Podstawowa nr 384 im. Stanisława Staszica jako jedyna szkoła na Ursynowie i jedna z kilku na Mazowszu w roku szkolnym 2022/2023 bierze udział w realizacji międzynarodowego projektu „Zielony Plecak Szkolny dla Klimatu Ziemi”. Projekt realizowany jest pod patronatem Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz University of Agder w Kristiansand w Norwegii.
Założeniem projektu jest Edukacja dla Zrównoważonego Rozwoju, której celem jest podnoszenie poziomu świadomości obywatelskiej w zakresie ochrony środowiska i zdrowia człowieka. Projekt dedykowany jest dla uczniów najmłodszych klas. Koordynatorami z ramienia SP 384 w Warszawie są p. Anna Agacińska oraz p. Katarzyna Berdyga.
Zachęcamy do śledzenia strony „Zielony Plecak” na FB: link
Zielona edukacja w teorii i praktyce
Roczny projekt poświęcony edukacji najmłodszych uczniów w nurcie zrównoważonego rozwoju zakończyliśmy właśnie dwudniową, międzynarodową konferencją naukową w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. To niekłamany zaszczyt dla nas być częścią Międzynarodowej Wspólnoty, której tak bliska jest idea zero waste i wieloaspektowych działań mających na celu wzbudzenie radości BYCIA częścią Natury, CZUCIA i PRZEBYWANIA w Niej. Feedback naszych prelekcji i warsztatów, których odbiorcami było środowisko naukowe, studenci APS oraz nauczyciele z Warszawy i okolic, dodał nam skrzydeł. Choć formalnie projekt dobiegł końca, traktujemy dzisiejszy dzień jako początek nowej, wspaniałej przygody i pracy, by rozszerzać ideę zrównoważonego rozwoju wśród całego środowiska szkolnego – gdziekolwiek, gdzie będziemy pracować:))).
Dziękujemy Profesor Ligii Tuszyńskiej, wybitnej biolog, pomysłodawczyni projektu „Zielonego Plecaka dla Klimatu Ziemi” i opiekunce naszych działań, Profesorowi Janowi Amosowi Jelinkowi za profesjonalizm i spokój, który na nas spływał w trudnych chwilach, dr Annie Mikler-Chwastek, kierowniczce projektu, za mobilizację, wsparcie i dobre słowo – zawsze, dr Adaminie Korwin- Szymanowskiej za niewyczerpane źródło pomysłów, i wszystkim naszym projektowym koleżankom za to, że możemy być częścią Zielonej Rodziny.
Anna Agacińska, Katarzyna Berdyga
Warsztaty dla nauczycieli
Nauczyciele też się uczą! Wczoraj nauczycielki klas 1-3 wzięły udział w warsztatach tworzenia naturalnych pomocy naukowych przygotowanych przez p. Annę Agacinską i p. Katarzynę Berdygę. Warsztaty inspirowane były ideą nauki na rzecz zrównoważonego rozwoju w ramach międzynarodowego projektu „Zielony Plecak dla Klimatu Ziemi”
Zajęcia z leśnikiem
Jesienne prace
Złota Jesień inspiruje! Do czego? Do wszystkiego! Do spacerów o poranku we mgle i w południe w słońcu. Do delektowania się dźwiękiem, kiedy małe buciki szurają o jesienny dywan. Do poznawania różnorodności przyrody, kiedy z lupą można zgłębiać tajemnice tego, co niewidoczne na pierwszy rzut oka. Co z tym można zrobić? Dosłownie wszystko! Edukacja przyrodnicza i artystyczna to nasza pasja!
Ścieżka zdrowia
Klasa 3a w ramach edukacji outdoorowej realizowała „Ścieżkę zdrowia” na terenie naszej szkoły. Jeżeli zainteresujemy dziecko przyroda to łatwiej będzie osiągnąć równowagę w kontakcie z naturą. Edukacja realizowana poza drzwiami szkolnymi dostarcza nam moc przeżyć. Zabawa w „gąsienice” buduje odpowiedzialność i zaufanie w grupie, Aktywność ucznia wpływa na jego proces uczenia się, wychowania oraz podejmowania pozytywnych relacji w grupie. Oto krótka relacja:
Pobyt w Norwegii
W dniach 11-15 września 2022 r. wzięłyśmy udział w Międzynarodowym Seminarium Naukowo-Praktycznym w Norwegii. W ramach I etapu projektu wymieniałyśmy się doświadczeniami z pracownikami naukowymi i nauczycielami z Norwegii w ramach edukowania najmłodszych uczniów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ponadto uczestniczyłyśmy w zajęciach outdoorowych na terenie Kristiansand oraz wyspie Bragdøya. W ciągu całego roku szkolnego przeprowadzimy wiele inspirujących i podnoszących świadomość naszych najmłodszych uczniów akcji w zakresie poznawania różnorodności przyrody, ochrony środowiska i zdrowia człowieka. Wiosną 2023 roku pod kierunkiem Pani Profesor Ligii Tuszyńskiej stworzymy i zrealizujemy specjalny, kilkumiesięczny program, którego finał odbędzie się w naszej szkole na koniec maja – mamy nadzieję w obecności naszych norweskich przyjaciół
Anna Agacińska i Katarzyna Berdyga