Przejdź do treści

Zielony Plecak

Szkoła Podstawowa nr 384 im. Stanisława Staszica jako jedyna szkoła na Ursynowie i jedna z kilku na Mazowszu w roku szkolnym 2022/2023 bierze udział w realizacji międzynarodowego projektu „Zielony Plecak Szkolny dla Klimatu Ziemi”. Projekt realizowany jest pod patronatem Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz University of Agder w Kristiansand w Norwegii.

Założeniem projektu jest Edukacja dla Zrównoważonego Rozwoju, której celem jest podnoszenie poziomu świadomości obywatelskiej w zakresie ochrony środowiska i zdrowia człowieka. Projekt dedykowany jest dla uczniów najmłodszych klas. Koordynatorami z ramienia SP 384 w Warszawie są p. Anna Agacińska oraz p. Katarzyna Berdyga.

Zachęcamy do śledzenia strony „Zielony Plecak” na FB: link

Zielona edukacja w teorii i praktyce

Roczny projekt poświęcony edukacji najmłodszych uczniów w nurcie zrównoważonego rozwoju zakończyliśmy właśnie dwudniową, międzynarodową konferencją naukową w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. To niekłamany zaszczyt dla nas być częścią Międzynarodowej Wspólnoty, której tak bliska jest idea zero waste i wieloaspektowych działań mających na celu wzbudzenie radości BYCIA częścią Natury, CZUCIA i PRZEBYWANIA w Niej. Feedback naszych prelekcji i warsztatów, których odbiorcami było środowisko naukowe, studenci APS oraz nauczyciele z Warszawy i okolic, dodał nam skrzydeł. Choć formalnie projekt dobiegł końca, traktujemy dzisiejszy dzień jako początek nowej, wspaniałej przygody i pracy, by rozszerzać ideę zrównoważonego rozwoju wśród całego środowiska szkolnego – gdziekolwiek, gdzie będziemy pracować:))).
Dziękujemy Profesor Ligii Tuszyńskiej, wybitnej biolog, pomysłodawczyni projektu „Zielonego Plecaka dla Klimatu Ziemi” i opiekunce naszych działań, Profesorowi Janowi Amosowi Jelinkowi za profesjonalizm i spokój, który na nas spływał w trudnych chwilach, dr Annie Mikler-Chwastek, kierowniczce projektu, za mobilizację, wsparcie i dobre słowo – zawsze, dr Adaminie Korwin- Szymanowskiej za niewyczerpane źródło pomysłów, i wszystkim naszym projektowym koleżankom za to, że możemy być częścią Zielonej Rodziny.
                                                                                                                                                                    Anna Agacińska, Katarzyna Berdyga

 

Lekcja outdoorowa

Kolejna lekcja outdoorowa w kl. 1a. Uczniowie w ramach edukacji przyrodniczej na terenie boiska szkolnego poszukiwali omawianych na lekcji mrówek, pająków, ślimaków i innych pożytecznych i szkodliwych dla przyrody żyjątek.

 

Instrumenty z odpadów

Uczniowie klasy 2a pod koniec kwietnia rozmawiali o zdrowiu naszej planety. Przypomnieli sobie jak należy segregować śmieci oraz czym jest recykling. Na podsumowanie zajęć wykonali instrumenty z odpadów. 🌍♻️

 

Warsztaty dla nauczycieli

Nauczyciele też się uczą! Wczoraj nauczycielki klas 1-3 wzięły udział w warsztatach tworzenia naturalnych pomocy naukowych przygotowanych przez p. Annę Agacinską i p. Katarzynę Berdygę. Warsztaty inspirowane były ideą nauki na rzecz zrównoważonego rozwoju w ramach międzynarodowego projektu „Zielony Plecak dla Klimatu Ziemi”

 

Naturalne pomoce dydaktyczne

Uczniowie kl. 1a samodzielnie przygotowali naturalne pomoce dydaktyczne do edukacji matematyczne.

 

Zwierzęta i rośliny w polskich górach

Uczniowie klasy III b zapoznali się z informacjami o zwierzętach i roślinach występujących w polskich górach oraz przygotowali na ten temat plakaty ⛰️🍁🍄🌲🐏🐐

 

Wystawa „Ocalmy Planetę”

Wczoraj klasy trzecie odwiedziły multisensoryczną wystawę Save The Planet Ocalmy Planetę. Dzieci dowiedziały się jak powstało życie na Ziemi, ale też jak dbać o naszą planetę 🌏

 

„Dzieciaki Sadzeniaki”

Klasa 1a brała udział w ogólnopolskiej akcji jednego z centrum handlowych „Dzieciaki Sadzeniaki”. Jej celem jest uczenie dzieci pielęgnacji roślin i rozbudzanie w nich zainteresowań przyrodą.

 

Zajęcia z leśnikiem

„Jeśli raz wzbudzi się w dzieciach miłość do przyrody, pozostanie ona w nich już na zawsze”
Uczniowie klasy 1a i 1b odwiedzili Nadleśnictwo Chojnów. Na zajęciach edukacyjnych z leśnikiem dowiedzieli się co nie co o pracy leśniczych odbyli ciekawy spacer po lesie, dowiedzieli się o zachodzących w nich zmianach. Wielozmysłowo poznawali drzewa. W sali edukacyjnej mieli okazję zobaczyć z bliska 90 -letniego dzięcioła oraz wiele innych leśnych zwierząt. Największą atrakcją była możliwość dotknięcia skór zwierząt oraz sprawdzenia jaki kolor zębów ma bóbr.
 
 

 

Jesienne prace

Złota Jesień inspiruje! Do czego? Do wszystkiego! Do spacerów o poranku we mgle i w południe w słońcu. Do delektowania się dźwiękiem, kiedy małe buciki szurają o jesienny dywan. Do poznawania różnorodności przyrody, kiedy z lupą można zgłębiać tajemnice tego, co niewidoczne na pierwszy rzut oka. Co z tym można zrobić? Dosłownie wszystko! Edukacja przyrodnicza i artystyczna to nasza pasja!

 

Wycieczka do lasu

Las o każdej porze roku jest piękny a zwłasza Las Kabacki. Przekonali się o tym uczniowie kl. 1a którzy w ramach edukacji polonistyczno -przyrodniczej zanurzyli się w „Kąpieli Leśnej'” bawiąc się w detektywów i tropicieli.

 

Polskie Parki Narodowe

Uczniowie klasy 3b zapoznali się z informacjami na temat parków narodowych, na podstawie których przygotowali w grupach plakaty, albumy i makiety.

 

Sałatki

Uczniowie klas 1 – 3 przygotowali zdrowe sałatki. Zajęcia miały na celu promowanie zdrowych nawyków żywieniowych człowieka.

 

Sprzątanie świata

Uczniowie naszej szkoły chętnie wzięli udział w tegorocznej edycji akcji: „Sprzątanie świata”.

 

Ścieżka zdrowia

Klasa 3a w ramach edukacji outdoorowej realizowała „Ścieżkę zdrowia” na terenie naszej szkoły. Jeżeli zainteresujemy dziecko przyroda to łatwiej będzie osiągnąć równowagę w kontakcie z naturą. Edukacja realizowana poza drzwiami szkolnymi dostarcza nam moc przeżyć. Zabawa w „gąsienice” buduje odpowiedzialność i zaufanie w grupie, Aktywność ucznia wpływa na jego proces uczenia się, wychowania oraz podejmowania pozytywnych relacji w grupie. Oto krótka relacja:

 

Pobyt w Norwegii

W dniach 11-15 września 2022 r. wzięłyśmy udział w Międzynarodowym Seminarium Naukowo-Praktycznym w Norwegii. W ramach I etapu projektu wymieniałyśmy się doświadczeniami z pracownikami naukowymi i nauczycielami z Norwegii w ramach edukowania najmłodszych uczniów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ponadto uczestniczyłyśmy w zajęciach outdoorowych na terenie Kristiansand oraz wyspie Bragdøya. W ciągu całego roku szkolnego przeprowadzimy wiele inspirujących i podnoszących świadomość naszych najmłodszych uczniów akcji w zakresie poznawania różnorodności przyrody, ochrony środowiska i zdrowia człowieka. Wiosną 2023 roku pod kierunkiem Pani Profesor Ligii Tuszyńskiej stworzymy i zrealizujemy specjalny, kilkumiesięczny program, którego finał odbędzie się w naszej szkole na koniec maja – mamy nadzieję w obecności naszych norweskich przyjaciół😊

Anna Agacińska i Katarzyna Berdyga

 
 
Skip to content